Activitati si proiecte

mai 23rd, 2022
Comentariile sunt închise pentru Concursului Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!”

Concursului Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!”

Editia a II-a a Concursului  Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!” a avut loc in data de 5 iunie 2019, zi dedicata activitatilor extrascolare cu ocazia celebrarii Zilei Invatatorului. Evenimentul s-a desfasurat in Sala de Conferinte BCR Sucursala Sector 4, incepand cu ora 10 si a avut ca scop dezvoltarea spiritului antreprenorial in randul elevilor din cadrul liceelor tehnologice. Juriul a fost format din reprezentanti ai unor agenti economici cu renume pe piata romaneasca: Colina Motors, Turbomecanica, BCR. Concursul a fost organizat pe trei sectiuni:

–          Cea mai buna idee de afacere,

–          Cel mai bun spot publicitar,

–          Cea mai finantabila idee de afacere.

Spre deosebire de anul trecut, implicarea agentilor economici a fost mult mai evidenta. Doamna Melania Mirea, director zonal BCR, cu ajutorul echipei pe care o coordoneaza,  a reusit sa creeze un mediu propice prezentarii ideilor de afaceri ale micilor antreprenori. Alaturi de doamna Mirea, in juriu ne-am bucurat si de prezenta doamnei Gabriela Patrascu – Director Resurse Umane Colina Motors, dar si de doi reprezentanti din partea Turbomecanica. In competitie au fost inscrise 9 echipe de elevi din mai multe licee tehnologic, din Bucuresti, astfel: Colegiul Tehnic „Petru Maior”, Liceul Tehnologic „Antim Ivireanu”, Liceul Tehnologic „Nikola Tesla”, Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”, Colegiul Tehnic Mecanica „Grivita”, Liceul Tehnologic „Mircea Vulcanescu”.
Copiii s-au simtit ca niste mici afaceristi care au incercat sa convintga juratii sa investeasca in business-urile lor. Au fost premiati toti participantii, unii dintre elevi au primit oferte de munca din partea BCR, altii, mai mici au fost incurajati sa-si urmeze visul. Elevi, profesori, jurati au considerat aceasta experienta una benefica pentru formarea lor si un punct de plecare pentru alte proiecte educationale. Comentariile sunt închise pentru Concursului Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!”


0 Comments


Comentarii inchise.