Activitati si proiecte

august 9th, 2020

Concursului Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!”

Editia a II-a a Concursului  Municipal „De la micul tehnician, la marele antreprenor!” a avut loc in data de 5 iunie 2019, zi dedicata activitatilor extrascolare cu ocazia celebrarii Zilei Invatatorului. Evenimentul s-a desfasurat in Sala de Conferinte BCR Sucursala Sector 4, incepand cu ora 10 si a avut ca scop dezvoltarea spiritului antreprenorial in randul elevilor din cadrul liceelor tehnologice. Juriul a fost format din reprezentanti ai unor agenti economici cu renume pe piata romaneasca: Colina Motors, Turbomecanica, BCR. Concursul a fost organizat pe trei sectiuni:

–          Cea mai buna idee de afacere,

–          Cel mai bun spot publicitar,

–          Cea mai finantabila idee de afacere.

Spre deosebire de anul trecut, implicarea agentilor economici a fost mult mai evidenta. Doamna Melania Mirea, director zonal BCR, cu ajutorul echipei pe care o coordoneaza,  a reusit sa creeze un mediu propice prezentarii ideilor de afaceri ale micilor antreprenori. Alaturi de doamna Mirea, in juriu ne-am bucurat si de prezenta doamnei Gabriela Patrascu – Director Resurse Umane Colina Motors, dar si de doi reprezentanti din partea Turbomecanica. In competitie au fost inscrise 9 echipe de elevi din mai multe licee tehnologic, din Bucuresti, astfel: Colegiul Tehnic „Petru Maior”, Liceul Tehnologic „Antim Ivireanu”, Liceul Tehnologic „Nikola Tesla”, Colegiul Tehnic „Dimitrie Leonida”, Colegiul Tehnic Mecanica „Grivita”, Liceul Tehnologic „Mircea Vulcanescu”.
Copiii s-au simtit ca niste mici afaceristi care au incercat sa convintga juratii sa investeasca in business-urile lor. Au fost premiati toti participantii, unii dintre elevi au primit oferte de munca din partea BCR, altii, mai mici au fost incurajati sa-si urmeze visul. Elevi, profesori, jurati au considerat aceasta experienta una benefica pentru formarea lor si un punct de plecare pentru alte proiecte educationale. 

0 Comments


Comenteaza primul!


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *